Ekonomi

OPEC+’tan üretimi sabit tutun sinyali

OPEC+, finansal piyasalardaki çalkantılı dönemde üretim politikasını değiştireceğine dair herhangi bir işaret vermezken, birliğin rotasını sürdürmesi fiyatlanıyor.

Birliğin önde gelen ülkelerinden Suudi Arabistan, 23 ülkeden oluşan ittifakın küresel petrol talebinde kırılgan bir toparlanma yaşadığını ve arzdaki istikrarın 2023 yılı boyunca sürdürülmesi gerektiğini açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre Pazartesi günü yapılacak ve bakanların katılacağı çevrimiçi toplantıda mevcut durumun sürdürülmesi yönünde karar alınacağı öngörülüyor.

Delegeler, bankacılık şubesindeki karışıklığın ekonomik görünümü etkilemesinin ve Rusya’ya yönelik yaptırımların arz konusunda belirsizlik yaratmasının mevcut plandan sapmaya neden olmayacağını vurguladılar.

Bloomberg anketine katılan 14 yatırımcı ve analist, üretim politikasında değişikliğe ihtiyaç duyulması halinde acil toplantı yapma yetkisine sahip olan birliğin Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nde değişiklik yapmayacağını oybirliğiyle öngördü.

Rapidan Enerji Grubu Lideri ve eski bir Beyaz Saray yetkilisi olan Bob McNally, toplantı hakkında şunları söyledi: “Bence Birliğin gözlerini açık tutacağını ve dikkat çekici davranışlardan uzak tutacağını düşünüyorum. Bir kota politikası belirlemek şöyle dursun, 4 Haziran’dan önce bir bakanlar toplantısı tavsiyesini tetikleyecek kesin sonuçlara varmak için henüz çok erken” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu