Yaşam

Boğaziçi Üniversitesi’nden Depreme Dayanıklı Şehirler Sergisi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü Şok Mühendisliği Bölümü öncülüğünde hazırlanan “Yarının Depreme Dayanıklı Şehirleri” standı Salt Beyoğlu konutunda ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor.

 

Proje yönetimini Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Pattu Mimarlık ile işbirliği. Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon (UKRI) birimine bağlı Küresel Sorunlar Araştırma Fonu (GCRF) tarafından desteklenen “Yarının Şehirleri” projesi kapsamında düzenlenen stant, 6 Şubat 2023 depremleri sonrası deprem olgusunu Türkiye’den inceleyecek. bilimsel arka plana ışık tutacak, yarının kentsel tasarım ve planlama ilkelerine katkı sağlayacak açılardan ele alınacaktır. yaklaşımları yapısal, kurumsal ve mekansal bir bakış açısıyla ele alır.

 

“Toplumu İçeren Şehir Planlamasına Önem Verdik”

Sergi hakkında bilgi veren Proje Yöneticisi Prof. Ama kampüslerde. Burada yaptığımız, depremin farklı boyutlarını net bir şekilde ortaya koyan malzeme kullanımı ile ilk kez böyle bir kamusal alanda sunmaktı. Bu sayede ulaştığımız kitle hem sayı olarak hem de menzil olarak oldukça geniş.” şeklinde konuştu.

Risk disiplininin son dönemde tüm dünyada şehir planlamaya evrildiğini belirten Prof. Ancak yaşadığımız şehirlerin birbiriyle iletişim ve etkileşim halinde olan bir bütün olarak okunması gerektiğine inanıyoruz. Dolayısıyla yürüttüğümüz bu projenin ana konularından biri de bu.” söz konusu.

Proje yöneticilerinden Dr. Emin Yahya Menteşe ise, standın şehir tasarımcılarının sıfır noktası olan topluluk tabanına inmesinin ve teknik bilgilerini standartlara uygun olarak sunmanın önemine dikkat çektiğini belirtti. beklentileri ve öncelikleri.

Ziyaretçilerin farklı risk parametrelerini önceliklendirerek oluşturabilecekleri ve tercihlerinin analizini görebilecekleri kentsel tasarım bölümünün de yer aldığı stant, 27 Ağustos 2023 tarihine kadar ziyaretçilere ücretsiz olarak açık kalacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu