Haber

Libya Temsilciler Meclisi, İsrail’i destekleyen ülkelerin büyükelçilerini ülkeden çıkarmasını talep etti

Libya’nın doğusundaki Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi (HoR), İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına destek veren ülkelerin büyükelçilerine ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

TM’den yapılan yazılı açıklamada, ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya hükümetlerinin İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına verdiği desteğin en güçlü şekilde kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Gazze’ye yönelik saldırılar, “ABD ve Batı’nın savunmasız ve abluka altındaki halka karşı yürüttüğü kitlesel soykırım savaşı” olarak nitelendirildi ve şöyle denildi: “Libya Meclisi, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki kötülüklerine destek veren ülkelerin büyükelçilerinin derhal harekete geçmesini talep ediyor. Libya topraklarını terk edin.” denildi.

İsrail’i destekleyen ülkelere petrol ihracatının durdurulmasını istiyoruz

TM Sözcüsü Abdullah Buleyhik de sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Buleyhik, “Libya hükümetinden, eğer Siyonist düşmanı İsrail’in yaptığı katliamı durdurmazsa, bu ülkeye destek veren ülkelere gaz ve petrol ihracatını durdurmasını istiyoruz.” dedi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın ve 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda, 42 Hizbullah mensubunun yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6 kişi, Hamas’tan 3 kişi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 kişi bulunuyor. Aralarında bir gazeteci ve 4 sivilin de bulunduğu hayatını kaybetti. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın düzenlediği baskınlarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

ladik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu