Ekonomi

Yasa dışı ticaretle mücadele

Malların üretimi, ithalatı ve ihracatında yasa dışı alımların önlenmesi amacıyla Yasa Dışı Ticarete Giriş konferansı düzenlendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ankara’da düzenlediği Yasadışı Ticaretle Mücadele konferansı, TOBB ikiz kulelerinde gerçekleştirildi. TOBB Lideri M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen konferansta, devletin yasa dışı ticaretle mücadele alanındaki çalışmaları aktarılarak yolsuzluk hatalarının önüne geçilmesi amaçlandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, yasa dışı ticaretle mücadelenin kalkınmanın odak noktası olduğunu belirterek, “Kaçak ticaret değerli bir sorun. Her şeyden önce kaçakçılık, marka-patent ihlali ve vergi kaçakçılığı. Kamuoyunu rahatsız ediyor. ülkelerinin maliyesini ve adil rekabet ortamını tehdit ediyor ve kamu güvenliğini tehdit ediyor.. Yasa dışı ticaretten kaynaklanan gelir kaybı tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla.Sadece burada 4 sektörden elde edilen vergi geliri kaybı 50 milyar lirayı geçiyor.Yani, Kaçak ticaret kamu gelirinde çok değerli bir kayba neden oluyor.Kaçak ticaretle uğraşmak sürekli bir baş belası.Ne yaparsak yapalım “Süreci her zaman takip etmeli ve kendimizi geliştirmeliyiz. Dijitalleşen süreçler verimliliğimizi artırırken, kayıt dışı firmaların da farklı yöntemler geliştirmesine yol açıyor. Yasal düzenlemeleri teknolojik gelişmelerle harmanlamalı ve sıkı kontroller yapmalıyız.”

“Fazla vergi vergiyi öldürür”

Vergi artışının kaçak ticarette önemli rolü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Her vergi artışının kayıt dışı ekonomiyi artırdığı gerçeğini göz ardı edemeyiz. Vergi arttıkça vergiyi öldürür. Vergide olmaması gereken limitler, eşikler ve oranlar vardır. Amacımız hem daha düşük vergi oranları uygulamak hem de “Vergi sisteminin kolay ve anlaşılır bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Vergi sisteminin köklü ve yapısal bir reforma ihtiyacı var.”

Yasadışı Ticaretle Anlaşma programı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının ardından kapalı olarak devam etti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu